filu administracyjnym, gdzie zagrożeń jest znacznie mniej niż na halach produkcyjnych z wyspecjalizowanym ciężkim sprzętem, z pracą na wysokościach czy z wykorzystaniem substancji szkodliwych, utrzymywanie służby BHP wydaje się nie być zasadnym. Szkolenia BHP, wstępne instruktaże pracowników związane z ryzykiem zawodowym, profilaktyką ppoż to standardowe treści szkoleniowe, które z powodzeniem realizować może osoba z zewnątrz zaznajomiona wcześniej ogólnie z profilem firmy. Pierwsza pomoc przedmedyczna często realizowana jest przez ratowników medycznych, których można zaangażować w szkolenia pracowników. Takie rozwiązanie pomaga optymalizować koszty zatrudnienia. W przypadku dużych organizacji znajomość procesów, potencjalnych zagrożeń, a także samych pracowników wpływa na skuteczność służby BHP. Stały monitoring, możliwy dzięki częstej obecności wśród zatrudnionych, maszyn i urządzeń pozwala na bieżąco eliminować czynniki, które mogą stać się przyczyną wypadków przy pracy.
Doszkalaj się
Na co dzień nie myślimy o tym, jak byśmy zareagowali w kryzysowej sytuacji. A i te mogą mieć różny charakter: wypadek, zasłabnięcie kogoś na ulicy, czy atak jakiejś choroby, pożar, powódź i wiele innych przypadków. Czasem obija nam się o uszy termin pierwsza pomoc, ale rzadko zastanawiamy się, czy umielibyśmy jej udzielić. A przecież może chodzić o zdrowie lub nawet życie kogoś nam bliskiego. Pewne umiejętności są wręcz konieczne, gdy pracujemy, na terenie naszej pracy. To chociażby ogół zasad ppoż. Na początku pracy w danej firmie każdy powinien być poinstruowany o zasadach bezpieczeństwa tu obowiązujących. A wiedza ta wymaga przypomnienia najdalej co kilka lat. Chodzi bowiem o bezpieczeństwo czasem dość dużego zespołu ludzi. Dlatego właśnie są organizowane szkolenia bhp. Ich przeprowadzanie trzeba powierzyć albo zatrudnionemu w firmie specjaliście albo firmie, która się tym zajmuje na co dzień. Te podstawowe wiadomości uratowały już sytuację w wielu przypadkach. Np. pozwoliły wyjść cało z pożaru całemu zespołowi.
Warto także pamiętać o innych i
Często, na hasło: szkolenie, reagujemy niechętnie. Kojarzy się z egzaminem, oceną i stresem. Istnieją jednak takie, które przydają się na całe życie i niosą znacznie większą wartość niż dobry stopień od profesora.
Szkolenia BHP- dotyczą każdego pracownika i dbają o to, by odnalazł się w sytuacji zagrożenia oraz nie powodował jej. Na szczęście, do takich działań przywiązuje się coraz większą wagę, sprawdzając poprawność przeprowadzania takich kursów oraz zapewniając coraz ciekawsze formy przyswajania wiedzy. Warto zadbać o to, by pracownik nie czuł się znudzony przedstawianiem np. zasad PPOŻ (ochrony przeciwpożarowej), tylko wyniósł z nich coś cennego, co może później wykorzystać w niebezpiecznej sytuacji. Warto także pamiętać o innych i wiedzieć, czym jest tzw. pierwsza pomoc oraz jak jej udzielić poszkodowanej osobie. Działania "przedmedyczne", wbrew pozorom, są szczególnie istotne.
Posiadając wiedzę zdobytą na tego typu kursach i szkoleniach, dba się zarówno o swoje bezpieczeństwo, jak i osób w pobliżu.
Bezpieczeństwo to nasz własny wybór
Bezpieczeństwo to taka dziedzina, która łączy zarówno młodszych, jak i starszych, zarówno bogatych, jak i ubogich, wierzących i ateistów. To pokazuje, że tak naprawdę jest to nieodłączna część naszego życia, która tak naprawdę dotyczy każdego z nas, niezależnie od wszystkich, innych pozostałych różnic, które nas od siebie odróżniają. Nie ulega wątpliwości również, że jest to taka kwestia, której prawdopodobnie będziemy uczyć się do końca naszego życia. Większość z nas zdaje sobie sprawę, iż nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych oraz od wiedzy, którą posiadamy na ten temat. Taka wiedzę zyskujemy m.in. ze szkolenia bhp, ppoż, czy pierwszej pomocy. Szkolenia bhp mają na celu przeszkolenie pracowników w zakresie przestrzegania zasad i norm dotyczących bezpieczeństwa i higieny w miejscu naszej pracy. Ppoż to natomiast zbiór zasad dotyczących ochrony przeciwpożarowej, które również dotyczą naszego miejsca pracy. Pierwsza pomoc to natomiast zespół czynności wykonywanych przy wypadku, które pozwoli nam na ochronę zdrowia i życia osoby poszkodowanej, a także zminimalizowania negatywnych powypadkowych skutków zdrowotnych.